- Gjennom 93år har OSO hatt en inspirerende reise i en bransje det er krevende å lykkes i med Norge som base. Braathen familien har vært fantastiske eiere som forstår industri, sier Roy Magnussen, CEO - OSO Group. Foto: OSO Group.
Sist oppdatert: 30-06-2025 Pressemelding VVS-Nytt

Koreansk gigant kjøper OSO

LG Electronics Inc., et verdensledende selskap innen husholdningsapparater og forbrukerelektronikk med hovedkontor i Seoul, Korea, annonserte i dag at det vil kjøpe alle aksjer i OSO Group AS, den europeiske markedslederen innen rustfrie, smarte og energieffektive varmtvannstanker.​​​​​​​

Skal bli ledende i det Europas varmemarked

OSO Group blir en viktig del av LG ECO Solutions satsning for å bli den ledende aktøren i Europas varmemarked.

LG ECO Solution tilbyr et bredt spekter av teknologier og klimaløsninger som passer perfekt med OSOs bærekraftige og ressursbesparende varmtvannstanker.

I over nitti år har OSO vært en pionér innen utvikling og produksjon av smarte, energieffektive løsninger for varme og varmtvann.

Oppvarming av bygninger og vann utgjør nesten 80 prosent av energiforbruket i europeiske hjem, og disse løsningene spiller en sentral rolle i å skape et bedre og mer bærekraftig samfunn for fremtiden.

90 år med forpliktelse til kvalitet

OSOs håndverkstradisjon og dype ekspertise innen rustfri ståltankteknologi representerer et viktig
fundament for vår ambisjon om å lede det europeiske varmemarkedet, sier James Lee, President - LG ECO Solution. 

- Deres hundreårige industriarv og forpliktelse til kvalitet utfyller LG Electronics innovasjonsdrevne tilnærming på en perfekt måte.

- Ved å integrere OSOs anerkjente varmtvannsløsninger med LGEs avanserte varmepumpeteknologi, har selskapet som mål å tilby europeiske forbrukere en ny standard innen ytelse, effektivitet og miljøansvar.

- Vi mener at dette partnerskapet posisjonerer oss ikke bare for å konkurrere, men for å definere fremtiden for oppvarming i Europa.

Banebrytende produksjonsteknologi

Under Roy Magnussens ledelse, har OSO de siste årene vært gjennom en rask utvikling.

Med egenutviklet og banebrytende produksjonsteknologi har selskapet lagt grunnlaget for kraftig vekst og betydelig kapasitetsøkning.

- Gjennom 93år har OSO hatt en inspirerende reise i en bransje det er krevende å lykkes i med Norge som base, sier Roy Magnussen, CEO - OSO Group. 

- Braathen familien har vært fantastiske eiere som forstår industri, og sammen med en sterk organisasjon har de over generasjoner utviklet OSO til å bli Europas ledende produsent av rustfrie tanker.

- Transaksjonen er en tillitserklæring til OSO som organisasjon og et bevis på den solide fremgangen, og posisjonen vi sammen har skapt, sier Sigurd og Christoffer Braathen - dagens eiere av OSO Group. Foto: OSO Group

Oppkjøp kan realisere det fulle potensialet

- Selskapet går nå over i et nytt kapittel med LG Electronics som eier. OSO får tilgang til nye markeder og ressurser og kan realisere det fulle potensialet i selskapet.

- Jeg er stolt av hele OSO, og alle mine fantastiske kollegaer. Vi skal nå utvikle selskapet videre og fortsette å levere «komforten av varmtvann» til glede for våre kunder, ansatte og nye eiere.

Transaksjonen vil gi OSO styrket markedsadgang gjennom LG Electronics’ salgsorganisasjon, og OSOs verdensledende produkter vil nå nye markeder og kunder.

I tillegg vil OSO og LG Electronics bygge på komplementære styrker, og utvikle nye produkter som skal gi husholdninger og bedrifter enda bedre komfort og energiøkonomi enn i dag.

En tillitserklæring til OSO

- Det er med stolthet vi nå lar LG Electronics ta over eierskapet til OSO Group.

- Transaksjonen er en tillitserklæring til OSO som organisasjon og et bevis på den solide fremgangen, og posisjonen vi sammen har skapt, sier Sigurd og Christoffer Braathen - dagens eiere av OSO Group. 

- LG Electronics’ eierskap vil utløse en ny horisont av muligheter OSO kan forfølge, med selskapets innovasjons- og produksjonsmiljø i Hokksund og Åmål som fundament.

- Avtalen markerer slutten på vår families eierskap til selskapet vi har levd for og med, dag og natt i over nitti år.

- Samtidig er vi trygge på at LG Electronics’ langsiktige, industrielle eierskap er det riktige for OSOs utvikling fremover.

Skal lede selskapet videre

OSO vil bestå som eget selskap og merkevare. Produksjonen vil fortsette fra Hokksund i Norge og Åmål i Sverige, og alle kunder vil betjenes med uforminsket styrke.

Selskapet vil fortsatt bli ledet av Roy Magnussen.

Transaksjonen forventes gjennomført innen utgangen av tredje kvartal 2025.