- Vi vil vise hva som faktisk skjer når en interesseorganisasjon jobber for å påvirke beslutningene som former det norske samfunnet. I vårt tilfelle hvordan det norske boligmarkedet kan fungere enda bedre, sier sjef for kommunikasjon og politikk Erik Lundesgaard i Eiendom Norge. Foto: Eiendom Norge
Sist oppdatert: 28-08-2025 Pressemelding

Lobbyisme uten filter: Eiendom Norge tar deg med bak kulissene

- Vi vil avmystifisere hvordan politisk påvirkning i Norge foregår og hvordan en interesseorganisasjonen jobber, sier sjef for kommunikasjon og politikk Erik Lundesgaard i Eiendom Norge.

Bak lukkede dører - viser hvordan politisk påvirkning egentlig fungerer

Hvem trekker i trådene i norsk politikk? Hva skjer når interesseorganisasjoner møter beslutningstagere – og hvor mye drama og strategi skjuler seg bak de tilsynelatende tørre rapportene og høringsinnspillene?

I doku-såpen Interesseorganisasjonen. På innsiden slipper Eiendom Norge TV-seerne rett inn i maskinrommet for norsk lobbyisme.

Se serien på Eiendom Norges Youtube-kanal BoligboblaTV.

I seriens trailer konstaterer stortingsrepresentant Mahoud Farahmand (H) at det hadde være gøy med en dokusåpe om en interesseorganisasjon. Foto: Eiendom Norge

Vil vise hva som faktisk skjer

- Vi vil vise hva som faktisk skjer når en interesseorganisasjon jobber for å påvirke beslutningene som former det norske samfunnet.

- I vårt tilfelle hvordan det norske boligmarkedet kan fungere enda bedre, sier sjef for kommunikasjon og politikk Erik Lundesgaard i Eiendom Norge.

En del av demokratiet få kjenner til

- Politikere og politikk får mye oppmerksomhet, men lobbyisme og politisk påvirkning er en del av demokratiet som er ukjent for mange. 

- Nå viser vi hvordan den myteomspunnende lobbyismen faktisk fungerer og skjer.

- Kilden til å påvirke og ha innflytelse handler mer om et godt faktagrunnlag, og gode argumenter, fremfor hemmelighetsfulle møter. Det meste foregår i full åpenhet, sier han. 

Serien byr på nervepirrende møter, uventede øyeblikk og humor. Her får publikum se hvordan politikk, makt og personlighet møtes, med både spenning og glimt i øyet.

I serien blir seere bedre kjent med:

  • Peder Eckblad Tollersrud- kommunikasjonsrådgiver, sportselsker og NRK-fantast
  • Henning Lauridsen - administrerende direktør, langløper og arbeidsjern
  • Hanne Nordskog-Inger fagjsef, hesteelsker og fagnerd
  • Erik Lundesgaard - sjef for kommunikasjon og politikk, gla´laks, gitarist og politisk dyr

Viktig for nordmenn flest 

I serien første episode, Pressekonferansen, blir vi med på baksiden av den tradisjonsrike pressekonferansen for Eiendom Norges boligprisstatistikk, som er blitt arrangert månedlig av eiendomsmeglingsbransjen i mange tiår.

- Boligprisstatistikken og løpende informasjon om utviklingen i bruktboligmarkedet er ikke bare svært viktig for nordmenn flest.

- Det er også viktig for politikere, næringslivet og økonomiske beslutningstagere som Norges Bank, forteller Lundesgaard.

Som seerne får se er det ikke rent få detaljer som må plass før en pressekonferanse. Teknikk og budskap er avgjørende.

Senere i episoden er vi med på debatt-møte om boligkrisen og siden podkast-innspilling med Høyreleder Erna Solberg.

Se første episode av Interesseorganisasjonen på Youtube her. 

  • Serien er filmet av Eiendom Norge.
  • Klipp: Truls Johansen (Megahertz)
  • Regi: Erik Lundesgaard