Spår sterk bolighøst: Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL Foto: Nadia Frantsen
Sist oppdatert: 26-08-2025 Pressemelding 

Kun 3 % tror på boligprisfall – optimismen bruser

Norske husholdninger har styrket troen på boligprisvekst gjennom sommeren, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for august. Optimismen peker mot økt etterspørsel i boligmarkedet.

Peker mot sterk bolighøst

- Husholdningene har mer tro på både boligprisvekst og lavere renter, og optimismen er nær rekordnivået fra januar.

- Sammen med utsikter til god lønnsvekst kan dette gi en sterkere bolighøst enn normalt, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL

I august oppga 73 prosent av husholdningene at de forventer stigende boligpriser det neste året. Kun 3 prosent tror på prisfall. 

6 av 10 forventer lavere renter fremover

Forventningene til boliglånsrenten har også blitt mer optimistiske. Andelen som tror at rentene er lavere om ett år økte fra 52 prosent i juni til 60 prosent i august.

Samtidig tror 23 prosent på uendret nivå, og 17 prosent venter høyere renter.

- Dette er første måling etter at Norges Bank kuttet styringsrenten i juni og selv om Norges Bank har kuttet renten, er ikke troen på videre rentekutt like sterk som i januar.

- Dette vitner om at husholdningene fortsatt er avventende, forklarer Midsem.

Les hele boligmarkedsbarometeret