Da HeimTV tok kontakt med produksjonsselskapet Magga og Anders med en idé om å følge elektrikere på jobb, var bestillingen egentlig enkel
F.v. Anders Bremnes, kreativ leder/produsent og Bastian Fjeld, kreativ produsent i Magga og Anders i samtale med Ellen Øiesvold Palsén, ansvarlig utgiver Norsk Byggebransje. Foto: Norsk Byggebransje
Sist oppdatert: 09-02-2026 Norsk Byggebransje

«Alt elektrisk er skummelt» og det er litt av poenget

Da HeimTV tok kontakt med produksjonsselskapet Magga og Anders med en idé om å følge elektrikere på jobb, var bestillingen egentlig enkel: Lag en TV-serie som viser hverdagen til et yrke «alle er avhengige av, men få egentlig kjenner til».

Resultatet ble Elektrikerne, en workplace reality-serie på oppdrag av EL-PROFFEN, nå aktuell med sesong 2 på HeimTV.

Produsent er Anders Bremnes, som driver Magga og Anders sammen med Magnus Liestøl (Magga). Duoen startet selskapet i 2019, etter mange år i norsk TV-produksjon.

I denne sesongen er det Bastian Fjeld som har stått bak kamera og hatt regi-ansvaret.

Han beskriver selv hvorfor nettopp «små rammer» kan være en styrke når målet er å komme tett på folk som aldri har vært på TV før.

Elektrikerne TV serie på Heim TV
Foto: Heim TV

Sesong 2 startet med én telefon

- HeimTV tok kontakt for å høre om vi var interessert i å lage en serie om elektrikere og følge dem på jobb. Slik startet hele prosjektet, forteller Anders.

At Bastian fikk ansvaret for regien i sesong 2 ble, ifølge Anders, en naturlig konsekvens av hvordan Magga og Anders jobber.

- Når vi skal sende folk for å lage TV med folk som ikke har vært på TV før, er det avgjørende å sende rett person.

- Vi har filmet elektrikere på jobb, i en travel hverdag hvor de har samfunnskritiske arbeidsoppgaver. Da trenger vi folk som skaper trygghet, det klarer Bastian, forteller Anders.

For Bastian handler om å få mest mulig ut av mindre budsjetter, uten å miste de store historiene.

- Jeg alltid har likt produksjoner som har ganske små rammer og gjøre det meste ut av det.

- Å lykkes med å skape store og fine historier på langt mindre budsjetter enn kanaler som NRK og TV 2 tilbyr, syns jeg er en spennende utfordring.

Én mann, kamera, lyd og tett på hverdagen

I tradisjonell TV-produksjon er man ofte minst tre personer ute i felt. I Elektrikerne har Bastian i praksis vært et «énmannsteam» under store deler av innspillingen.

- Når jeg reiser rundt med kamera og lyd har jeg ansvaret for alt.

- Der det vanligvis er tre personer har jeg måtte fikse alt på egen hånd.

- Det er mer arbeid, men gjør det også lettere å komme tett på, skape relasjoner, trygghet og skape god TV, fortsetter Bastian.

Serien følger elektrikere fra hele Norge, fra værharde oppdrag i Hammerfest til jobber lenger sør i landet og nettopp nærheten, tempoet, og tryggheten i situasjonen er en del av oppskriften, mener regissøren.

Elektrikerne TV serie på Heim TV
Henrik Lund, COO Heim TV ønsket velkommen til premieren i Oslo. Foto: Norsk Byggebransje.

Avansert kompetanse, risiko og ansvar

Bastian legger ikke skjul på at han selv opplevde deler av jobben som direkte skremmende, men han peker på at nettopp det gjør serien interessant, fordi den synliggjør hva vi alle tar for gitt i hverdagen.

- Jeg synes nesten alt elektrisk er skummelt og lar meg imponere over alle arbeidsoppgavene de løser, men det å klatre til toppen av et brotårn i Hammerfest, mange hundre meter over havet, og sjekke at samfunnskritiske komponenter som tele- og nødnett fungerer står høyt på listen.

- Vi tenker ikke på det i hverdagen, hva skjer hvis strømmen går på den broen? Det er jo krise.

Her mener han serien gjør noe viktig. Den gir publikum et konkret bilde av hvorfor elektrikerfaget ikke bare handler om «en stikkontakt og litt sikringsgreier».

- Serien gir oss et unikt innblikk i hverdagen til en elektriker, det handler om avansert kompetanse, risiko og ansvar, fortsetter Anders

- Det å få se alt råmateriale er super interessant. Det imponerer at 19-20 åringer etter bare et fåtall måneder i lære sitter med diagrammer og utregninger for kurser, og sikringer.

- Faget er mye, mye mer avansert enn jeg trodde.

Elektrikerne TV serie på Heim TV
Bastian Fjeld foran kaken på premierefesten til Elektrikerne, sesong 2. Foto: Norsk Byggebransje.

Humor – uten å gjøre jobben til klovneri

En av de mest krevende balansegangene i serien er å få fram den klassiske «bransjehumoren», uten at det bikker over i tull som bagatelliserer sikkerhet og regelverk.

Bastian mener nøkkelen ligger i castingen og at EL-PROFFEN har truffet godt med menneskene som frontes i serien.

- Casting har alt å si. De riktige menneskene er de som tør å snakke, som ikke tar seg selv så høytidelig og kan faget sitt.

- Når de gjør feil, står de trygt i det og byr på seg selv.

- EL-PROFFEN har gjort en suveren jobb med å finne gode ambassadører for fag og
bransje.

Samtidig understreker Anders at det ligger mye ansvar i etterarbeidet, både av hensyn til menneskene som deltar og seriens troverdighet.

- EL-PROFFEN og HeimTV har gitt oss stor tillit og den verner vi om.

- Hvordan vi har løst oppgaven har vi hatt full frihet rundt, men redaktørene hos HeimTV har godkjent alt før sendning.

En rekrutteringsserie som ikke føles som rekruttering

EL-PROFFEN sier selv at de ønsker å vise Norge «hvor bra det er å jobbe som elektriker og hva vi hjelper våre kunder med».

Sesong 1 hadde premiere i 2024, mens sesong 2 hadde premiere 8. januar 2026 på HeimTV.

For Anders og Bastian er rekruttering likevel mer et resultat enn et slagord.

- Det er jo litt av poenget, sier Anders, når vi spør han om han har lyst til å bli elektriker etter innspillingen.

Bastian er enda tydeligere på hva han tror serien kan bety for unge som skal gjøre sitt yrkesvalg.

- Hadde jeg fått se en tilsvarende serie da jeg gikk på ungdomsskolen hadde jeg nok vurdert elektrofag.

- Jeg visste ikke at det faget inneholdt så mye eller hvor mange karrieremuligheter fagbrev kan bidra til.

Hele konseptet kan nok best oppsummeres med Bastians favorittsitat som han tar med seg fra produksjonen:

- Et hus uten strøm, er ikke et hus, smiler han fra øre til øre.

Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook: