Varsling av endringer etter NS 8406: én hemmelighet få vet om
Byggherren kan ikke avvise endringen din fordi at kravet ikke ble fremmet «innen rimelig tid» men grunnen er kanskje ikke den du tror. Foto: Entreprisekontoret
Sist oppdatert: 24-05-2023 - Skrevet av Entreprisekontoret

Varsling av endringer etter NS 8406: En hemmelighet få vet om

For ikke så lenge siden kontaktet en bekymret entreprenør oss. Denne entreprenøren var grunnentreprenør på et VA-prosjekt og skulle lage en VA-grøft.

Tilbudet hans var basert på NS 8406 og inkluderte kun graving og ikke sprenging. Etter at han startet arbeidene viste det seg at det var måtte bli sprengt i traséen.

Dette hadde han ikke inkludert i tilbudet sitt. Etter sprengingsarbeidene var ferdig varslet han da krav om vederlagsjustering.

Byggherren sa da at kravet var varslet for sent og at entreprenøren hadde tapt kravet. Dette gjorde selvsagt entreprenøren vår stresset siden han hadde lagt ut såpass store kostnader slik at marginen hans i prosjektet ville forsvunnet dersom han måtte dekket arbeidene selv.

Heldigvis fikk vi hjulpet entreprenøren med å få betalt for kravet.

Hvorfor mente byggherren at entreprenøren hadde tapt kravet fordi det var varslet for sent?

Etter NS 8406 pkt. 19 må varsling av endringer etter NS 8406 skje «innen rimelig tid».

De betyr at om du vil kreve vederlagsjustering eller fristforlengelse, så må du gjøre dette innen rimelig tid etter at du oppdaget grunnen som gjør at du krever vederlagsjustering eller fristforlengelse.

Når du sender et varsel om endring til byggherren, er det ikke sjeldent at byggherren da plutselig sier at du ikke har sendt varselet «innen rimelig tid», og at du derfor har tapt kravet, men stemmer egentlig det?

Kan byggherren avvise endringen din fordi at kravet ikke har blitt fremmet «innen rimelig tid»?

Kort fortalt: Nei, byggherren kan ikke avvise kravet ditt og grunnen bak er kanskje ikke den grunnen du tror.

Etter NS 8406 pkt. 19 står det nemlig at varsling av endringer etter NS 8406 må skje «innen rimelig tid», men det står ingenting om hva som skjer dersom du ikke varsler innen rimelig tid.

Og det er her nøkkelen ligger: når det står ingenting i kontrakten om hva som skjer dersom du ikke gjør varsling av endringer i NS 8406 innen rimelig tid, så skjer det heller ingen ting om kravet varsles for sent. Du taper rett og slett ikke kravet ditt.

Den eneste måten du kan tape kravet ditt på ved for sen varsling etter NS 8406 er om kravet først fremmes etter sluttoppgjøret (det går ikke), eller om du taper kravet ditt på grunn av såkalt passivitet.

I NS 8406 pkt. 3 er det en egen regel som passivitet, og denne fastsetter at prinsipp om at en kan tape kravet etter vanlige passivitetsvirkninger. Her skal det mye til for at du skal tape kravet ditt.

Går du helt fri om du lar være å varsle endringer etter NS 8406?

En annen sak er at manglende varsling av endringer etter NS 8406 kan få en bevismessig konsekvens. I en sak for lagmannsretten sa retten at «en naturlig konsekvens er imidlertid å la bevistvil som skyldes slik manglende varsel, gå ut over den som burde ha varslet, altså entreprenøren».

Med andre ord: Du går ikke helt fri om du lar være å varsle endringer etter NS 8406 «innen rimelig tid».

Om det da kommer noen bevismessige tvil, f.eks. hvor mange timer som er medgått til arbeidet, vil det da være du som bærer risikoen for tvilen som har oppstått.

Våre tre skuddsikre tips om varsling etter NS 8406

Vår anbefaling er derfor at du alltid varslet et krav med en gang du du vet at du kommer til å kreve enten vederlagsjustering eller fristforlengelse. Du trenger ikke nødvendigvis bare hvor mye du krever i kroner og øre eller hvor mange dager fristforlengelse du krever, du trenger bare varsle at det kommer et krav.

Her er tre tips til hva du bør gjøre om du skal kreve vederlagsjustering eller fristforlengelse etter NS 8406:

  1. Husk å alltid varsle så snart som mulig etter at du blir klar over grunnen som gjør at du vil kreve vederlagsjustering eller fristforlengelse
  2. Det er ikke nødvendig å vise til hvor mange kroner og øre du vil kreve, eller hvor mange dager fristforlengelse du krever. Dette kan du kreve senere, så lenge du gjør det før sluttoppgjøret.
  3. Om byggherren sier at kravet ditt er varslet for sent fordi det ikke er varslet «innen rimelig tid»: vis til at en for sen varsling etter NS 8406 ikke gjør at du taper kraver ditt

PS: Har du fått med deg at Entreprisekontoret.no har et gratis nettkurs om hva du må huske på når du skal varsle endringskrav? Klikk her og ta en kikk!

Entreprisekontoret.no