
Prisene for brukte OBOS-boliger steg også i februar. Foto: Ilja C. Hendel
Sist oppdatert: 02-03-2026 Pressemelding
OBOS-prisene steg i februar
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 1,7 prosent fra januar til februar. På landsbasis gikk prisene opp med 2,3 prosent.
Vanlig sesongmønster er at prisene går opp i årets første måneder. Oppgangen i februar i år var lik snittet for februar de siste tjue årene, men mindre enn for februar i fjor.
Langt lavere en 2025
- Februar-prisene i Oslo er nå 0,3 prosent høyere enn i februar i fjor. Den moderate oppgangen må ses i lys av at prisene i Oslo steg svært mye i starten av fjoråret.
- OBOS-prisene i Oslo er opp 4,5 prosent hittil i år.
- I fjor steg prisene 8,6 prosent i samme tomånedersperiode. Den sterke oppgangen i fjor var påvirket av blant annet reduksjon i egenkapitalkravet og tro på rentekutt, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
Mindre bruk av forkjøpsrett
Hun legger til at noen færre omsetninger og mindre bruk av forkjøpsretten til OBOS-boliger i februar i år (28,4 prosent) sammenlignet med februar i fjor (42,5 prosent), også understøtter at boligmarkedet har startet litt roligere i år.
- OBOS-prisene i hovedstaden steg med 0,3 prosent fra februar 2025 til februar 2026.
- I snitt har OBOS-prisene i Oslo steget med 1,7 prosent i februar måned siden 2004.
- På landsbasis har OBOS-prisene steget med 0,6 prosent de tolv siste månedene. Hittil i år er prisene opp 3,4 prosent.
- Kvadratmeterprisen for brukte OBOS-boliger var 86 771 kroner i Oslo i februar, og 74 948 kroner på landsbasis.
Det ble omsatt 10 prosent færre boliger i Oslo i februar 2026 enn i februar 2025, men antall omsetninger var lik snittet for februar i årene 2016-2025.
Samtidig ble det satt ny februarrekord i antall omsatte OBOS-boliger utenfor Oslo i år.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Selger vi det meste etter én visningsrunde
- Salgene går unna om dagen. Selv om tilbudssiden er høy i Oslo, selger vi det meste etter én visningsrunde.
- Nå blir det interessant å høre fra Norges Bank og deres vurdering av renten fremover. I tillegg kommer lønnsforhandlinger og signalene derfra mot det endelige lønnsoppgjøret.
- Det snakkes igjen om et oppgjør som vil gi reallønnsvekst, som isolert er bra for kjøpekraften.
- På den andre siden kan det føre til at rentekutt skyves ut i tid, sier Hans Anders Skjølberg, administrerende direktør i OBOS Eiendomsmeglere.
Prisoppgang i 2026
Sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS anslår at OBOS-prisene vil fortsette å stige utover året og vil være rundt seks prosent høyere på landsbasis og i Oslo ved utgangen av 2026 enn i desember 2025.
- De to rentekuttene i fjor, god lønnsvekst, et bra arbeidsmarked og forventninger om boligprisoppgang blant en høy andel husholdninger, er viktige faktorer som kan trekke prisene opp.
- Samtidig kan anslaget være noe for høyt om vi ikke får rentekuttene som lå i Norges Banks rentebane fra desember. Dette gjelder Oslo spesielt fordi markedet her er mest rentefølsomt, sier Monsvold.
- Vi regner også med at nedsalget av utleieboliger fortsatt vil dempe prisveksten i Oslo. Svært lav boligbygging i forhold til folketilveksten, trekker i motsatt retning.
Haster med politisk drahjelp
Salget og igangsettingen av nye boliger var enda lavere i januar i år enn i januar 2025 og fortsetter dermed på historisk lave nivåer. Monsvold etterlyser politisk handlekraft for å få mer fart på boligbyggingen.
- Det vil ta lang tid før boligbyggingen er tilbake på et mer normalt nivå, noe som vil ha negative konsekvenser for de som skal inn på boligmarkedet.
- OBOS har satt i gang flere nye prosjekter den siste tiden, men høye bygge- og finansieringskostnader gjør det fortsatt svært krevende å få i gang boligbyggingen.
- Det er nødvendig med tiltak som får ned byggekostnadene og reduserer kostnadene ved å kjøpe ny bolig.
- Vi forventer at regjeringen raskt kommer på banen og reduserer saksbehandlingstiden og letter på fordyrende krav.
- Samtidig bør Husbanken brukes mer aktivt for å støtte etterspørselen slik at det kan bli bygget flere boliger, sier Monsvold.









